KONTAKT

Kancelaria Radcy Prawnego Paulina Szwarc-Ślaski ul. Wenecja 3/9 31-117 Kraków NIP 8661672812 | REGON 260163226| tel. 12 307 0 124| 531 501 463|
kontakt@prawo-upadlosciowe.pl

 

7 myśli nt. „KONTAKT

 1. Witam, własnie się dowiedziałam ze mój wniosek o upadłość konsumencka został oddalony. Czy jest możliwość odwołania się od tego Postanowienia?

  • Witam serdecznie,
   Tak, jest możliwość złożenia zażalenia na postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości. Więcej na temat zażalenia na postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości można przeczytać tutaj.
   Z pozdrowieniami!

 2. Witam
  Mam pytanie odnośnie upadłości konsumenckiej. Chciałbym takowy wniosek złożyć w sądzie, ale na dobrą sprawę nie wiem jak się do tego zabrać. Moja historia jest dosyć długa i nie będę się tutaj rozpisywał. W skrócie: na skutek wielu błędów moich i mojej (już teraz byłej) żony popadłem w długi, komornik prześladuje mnie od kilku lat. jakoś to poukładałem do tego stopnia że to co jestem w stanie to spłacam, czyli zaległy czynsz ,kilka kredytów w tym kredyt hipoteczny. Niestety nie jestem w stanie z niskiej pensji i dodatków rodzinnych (wychowuję dwie córki) spłacić roszczeń komornika.
  Pytanie brzmi:
  Czy w sytuacji w jakiej jestem ,czyli część zobowiązań względem banków spłacam a część nie, przysługuje mi prawo do złożenia takowego wniosku i czy jest szansa na pozytywne rozpatrzenie przez sąd?

  • Witam serdecznie,
   Panie Marcinie o szansach na rozpatrzenie Pana wniosku przedwcześnie pisać, ponieważ nie znam szczegółów będących przyczyną Pana niewypłacalności.

   Jeżeli zaś chodzi o wielość wierzytelności, zwłaszcza częściowo płatne terminowo a częściowo przeterminowane – oczywiście nie stanowią przeszkody w złożeniu wniosku.

   Proszę pamiętać, że z odrębnego postępowania upadłościowego wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (tzw. upadłości konsumenckiej) może skorzystać również niewypłacalny dłużnik nawet wówczas, gdy ma tylko jednego wierzyciela.

   Od 1 stycznia 2016r. wniosek należy składać zgodnie z wzorem formularza wniosku o ogłoszenie upadłości.Pozdrawiam!

 3. Witam serdecznie. Mam problem i proszę o pomoc. Otóż mówiąc po krotce o co mi chodzi. Po rozwodzie z mężem popaflam w straszne długi. Ciężko mi było żyć i utrzymać się samej. Musialam się wyprowadzić z domu i zacząć żyć osobno. Odchodząc z domu wyszlam z ratami za telewizor i lodówkę. Zaczęłam to spłacać nieregularnie. Potem wzielam kilka chwilowek i dwa tys pozyczylam w profi credit w którym odsetki są zabójcze i w tym momencie do spłacenia mam ponad 7 tys. Urodziłam dziecko a umowa w moim zakładzie pracy została rozwiązana z dniem porodu. Zasiłku macierzyńskiego jeszcze nie dostałam a jeśli dostanę to i tak nie będę w stanie zapłacić czegokolwiek bo będzie on w granicy 1200 zł. Proszę o poradę. Jak mam się zabrać do tego aby ogłosić upadłość. W tym momencie jestem bez pieniędzy i z kupa długów i na skraju depresji. Vivus 2200- profi credit gdzie wzielam 2 tys a do oddania mam 7. 5 tys – aasa 1000 zł i dwie zaległe raty w getin banku po 250 zł. Które powinny być wypłacone już w grudniu.

  • Witam serdecznie,

   Nim zdecyduje się Pani na złożenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości proszę przeanalizować swoją sytuację prawno-finansową pod kątem okoliczności, które wpłynęły na Pani obecne położenie. Bowiem ważne one są w kontekście tzw. względów humanitarnych czy słuszności (art. 491 (4) ustawy z dnia 28 lutego 2003r. prawo upadłościowe:

   Art. 4914. 1. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
   2. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku:
   1) w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe według przepisów tytułu niniejszego, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika,
   2) ustalony dla dłużnika plan spłaty wierzycieli uchylono na podstawie przepisu art. 49120,
   3) dłużnik, mając taki obowiązek, wbrew przepisom ustawy nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości,
   4) czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli
   – chyba że przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
   3. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań, chyba że do niewypłacalności dłużnika lub zwiększenia jej stopnia doszło pomimo dochowania przez dłużnika należytej staranności lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
   4. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dane podane przez dłużnika we wniosku są niezgodne z prawdą lub niezupełne, chyba że niezgodność lub niezupełność nie są istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
   5. Do wniosku o ogłoszenie upadłości złożonego przez wierzyciela ust. 2–4 nie stosuje się.

   Należałoby wziąć je pod uwagę już na etapie sporządzania przedmiotowego wniosku. Ponadto Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musi być sporządzony zgodnie z wzorem formularza wniosku o ogłoszenie upadłości.

   Pozdrawiam!

 4. Dziękuje bardzo za odpowiedź. Tak zrozumiałam że sąd może uznać że celowo i umyślnie się zadluzylam żeby nie spłacać? Czy jak mam to rozumieć. Nie znam się na tym i nie wiem jak sie zabrać za to. Czy potrzebna do tego pomoc prawnika? Dodam że miałam kredyty które splacilam w czasie i bez opóźnień ale to było zanim moja sytuacja się pogorszyła. Dziękuje serdecznie za odpowiedź pozdrawiam.Marta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*